TÁJÉKOZTATÓ ELJÁRÁSI SZABÁLYOKRÓL

Visszaélés-bejelentés

A belső visszaélés-bejelentési rendszer működtetésére vonatkozó szabályokat a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvény (a továbbiakban: „Panasztörvény”) rögzíti.

Jelen Tájékoztató a Társaság által megbízott Bejelentővédelmi felelős által működtetett Visszaélés-bejelentési rendszerrel kapcsolatos eljárási szabályokat tartalmazza.

A belső visszaélés-bejelentési rendszerben jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekményre vagy mulasztásra, illetve egyéb visszaélésre vonatkozó információt lehet bejelenteni.

A Bejelentést a Bejelentővédelmi felelős vizsgálja ki, a lehető legrövidebb időn belül, de legkésőbb a Bejelentés beérkezésétől számított harminc (30) napon belül.

A 30 napos határidő különösen indokolt esetben meghosszabbítható, a Bejelentő egyidejű tájékoztatása mellett.

A határidő meghosszabbítása esetén tájékoztatni kell a Bejelentőt:

  • a kivizsgálás várható időpontjáról és
  • a kivizsgálás meghosszabbításának okairól.

A Bejelentés kivizsgálásának és a Bejelentő tájékoztatásának határideje a meghosszabbítás esetén sem haladhatja meg a három hónapot.

A Bejelentővédelmi felelős a Bejelentés kivizsgálása során kapcsolatot tart a Bejelentővel.

Szükség esetén a Bejelentés kiegészítésére, pontosítására, a tényállás tisztázására, valamint további információk rendelkezésre bocsátására hívhatja fel a Bejelentőt.

A Bejelentés kivizsgálása mellőzhető a Panasztörvényben rögzített okok alapján:

  • a Bejelentést azonosíthatatlan bejelentő tette meg;
  • a Bejelentést nem az arra jogosult személy tette meg;
  • a Bejelentés ugyanazon bejelentő által tett ismételt, a korábbi bejelentéssel azonos tartalmú bejelentés;
  • a közérdek vagy a nyomós magánérdek sérelme a Bejelentésben érintett természetes személy, illetve jogi személy (a továbbiakban együtt: „Bejelentésben érintett személy”) jogainak a Bejelentés kivizsgálásából eredő korlátozásával nem állna arányban.

A Bejelentés kivizsgálása során értékelni kell a Bejelentésben foglalt körülmények helytállóságát, és meg kell hozni azokat az intézkedéseket, amelyek alkalmasak a jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekmények vagy mulasztások, illetve egyéb visszaélések orvoslására.

Ha a bejelentés alapján büntetőeljárás kezdeményezése indokolt, akkor intézkedni kell a büntető feljelentés megtételéről.

A Bejelentővédelmi felelős a bejelentés kivizsgálásáról vagy annak mellőzéséről és a mellőzés indokáról, a bejelentés kivizsgálásának az eredményéről, a megtett vagy tervezett intézkedésekről a Bejelentőt írásban tájékoztatja.

Az írásbeli tájékoztatás akkor mellőzhető, ha a Bejelentővédelmi felelős a Bejelentőt szóban tájékoztatta, aki a tájékoztatást – utólag is igazolható módon – kifejezetten tudomásul vette.

A Bejelentővédelmi felelős a Bejelentőt haladéktalanul, írásban tájékoztatja a Bejelentés kivizsgálásának eredményéről, az alábbi tartalommal:

  • a Bejelentés vonatkozásában kezdeményezett eljárásról vagy egyéb intézkedésről;
  • az eljárás vagy intézkedés kezdeményezésének mellőzéséről és annak indokáról;
  • a Bejelentés és a kivizsgálás eredményeképp a Foglalkoztató által megvalósított intézkedésekről.

A Visszaélés-bejelentési rendszerrel kapcsolatos adatkezelési tájékoztató az alábbi névvel érhető el:

„ADATKEZELÉSI TÁJÉKOZTATÓ – A Visszaélés-bejelentési rendszer működtetéséhez elengedhetetlenül szükséges személyes adatok kezelése vonatkozásában”

Jelen tájékoztató a Panasztörvény 25. §-ban foglalt kötelezettség teljesítése céljából készült és nem helyettesíti a vonatkozó jogszabályi rendelkezések ismeretét.

Kérjük, a Bejelentés megtétele előtt szíveskedjen tájékozódni a Visszaélés-bejelentéssel kapcsolatos részletes szabályokról.

/A Panasztörvény ingyenesen elérhető a Nemzeti Jogszabálytárban (https://njt.hu/)/